>Sponsor Bağlantılar

 

Veda Dizisi Kanal D ekranlarında başladı.Ayşe Kulin'in eşsiz eserinden uyarlanan diziside Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altında olan İstanbul'daki bir konakta yaşananlar anlatılıyor.
Dizide rol alan başlıca karakterler
Mehmet Reşat (Mehmet Aslantuğ): Evin beyi. Maliye nazırı vekili, sonra nazır oluyor. Behice'nin kocası, Saraylıhanım'ın ablasının oğlu, Leman ve Suat'ın babası ve Kemal'in büyük kuzeni. Ama Kemal ona aralarındaki yaş farkı nedeniyle "dayı" diyor. 40'larının sonunda. İyi eğitimli, sağlam kişilikli, yumuşak başlı ve uyumlu görünen ama kararlı, istikrarlı, çalışkan bir adam.
Mehpare (Fahriye Evcen): Saraylıhanım'ın evlatlığı. Gerçekte onun ikinci kocasının kızı. 19–20 yaşlarında. Güzel, akça pakça, yuvarlak hatlı bir Çerkes kızı.
Saraylıhanım (Maral Üner): Evin büyükhanımı. Mehmet Reşat'ın teyzesi, Behice'nin yarı kayınvalidesi, Kemal'in anneannesi.
64-65 yaşlarında. Otoriter, inatçı bir kadın. Kendisini fazla önemsiyor, bu yüzden kibirli denebilir. Güzel olduğundan emin, ama yaşlanmaktan mutsuz. Gerginlik, olaylara olumsuz yanından bakma, insanları aşağılama, yargılama, onun günlük hali...
Behice (Jale Arıkan): Evin hanımı. 36–37 yaşlarında. Güzel, güler yüzlü birkadın . Tutarlı bir kişiliği var ama bir yandan da güvensiz. Çünkü Saraylıhanım, sürekli onun taşradan İstanbul'a gelmiş olmasının altını çiziyor. Sosyal etkinliklere katılmaya, yardım cemiyetlerine gitmeye hevesli.
Kemal (Burak Yamantürk): Saraylıhanım'ın torunu, Mehmet Reşat'ın yeğeni. Evin hastası, kahramanı ve sorun kaynağı. Mehpare'nin sevdiği adam, sonra kocası oluyor. 30'larının başında. Akıllı ve yakışıklı, boylu poslu bir Çerkes delikanlısı. Dayısı gibi iyi eğitim almış. Birkaç dil biliyor, Avrupalı yaşam tarzından, batı tarzı müzikten, edebiyattan, sanattan ve güzellikten anlıyor. İnançlı, kararlı, ateşli, çalışkan, dürüst, samimi, güvenli bir genç.
Dr. Mahir (Burç Kümbetlioğlu): Ailenin doktoru, sonra da damadı. Aynı zamanda askeri hekim. 30'larının ortalarında. Kemal gibi o da Anadolu'daki kurtuluş hareketinin İstanbul'daki parçalarından biri. Memleketini seven ama arkadaşları ve sevdikleri için dikkatli olmayı prensip edinmiş, zeki, birikimli, ölçülü bir karakter. İyi bir sorun çözücü ve arabulucu...
HürriyetSponsor Bağlantılar